Évről-évre egyre többen gyűlnek össze Salföldön, a pálos kolostor romjainál a hagyományos Mária Magdolna-napi búcsú alkalmából rendezett szentmisére. 1990 óta minden év júliusában tartják az eseményt. Az utóbbi években már pálos szerzetesek is miséznek, a szertartást gregorián énekes szólamok kísérik.

Az esemény 30. évfordulóját 2019-ben ünnepelték. A hagyomány azonban sokkal régebbre vezethető vissza, hiszen az első Magdolna-napi ünnepet itt 1475-ben tartották, több mint 500 évvel ezelőtt.

A kolostorrom méltósággal állja az idők viharait. Az ide látogató zarándokokat mindig meglepi az épületegyüttes csendesen, ám mégis erővel teli jelenléte az erdő mélyén. A romos falak, a tető hiánya sem kelti azt az érzetet, hogy egy elhagyott, múltbéli helyen vagyunk. Ennek a kolostornak van múltja, jelene és jövője.

A Mária Magdolna pálos kolostor (középkori nevén: Kőkut sancte Maria Magdelene) romjai a mai Salföld község határában, a községtől délre, a Balatontól északra, az Ábrahámhegy felett húzódó hegyhát erdős gerince mögött, az erdőben találhatók.

Feltehetően a kőkúti „Sal család” alapíthatta a pálos rend számára. Az első írásos említése 1263- ból származik, kőkúti kolostorként említik. Az évszázadok során többször átépítették. Legjelentősebb építési periódusa azon időszakhoz kötődik, amikor István bíboros szerpap 1475- ben – a kolostor második fénykora idején – a Szent Mária Magdolna tiszteletére szentelt kolostortemplom javára búcsút engedélyezett.

Az évszázadokig üresen álló kolostorban – 500 év után – 1990-ben tartottak újra misét, feltámasztva a búcsú hagyományát, a kolostortemplom védőszentjének, Mária Magdolnának ünnepét.

1990-2019 között miséztek a Mária Magdolna Búcsún:

† P. Dr. Aczél L. Zsongor OSPPE; † P. Árva Vince OSPPE; Balogh Árpád káptalantóti plébános; P. Bátor P. Botond OSPPE; Bognár István plébános; P. Borsos J. József OSPPE; P. Csóka János OSPPE; P. Hesz Á. Attila OSPPE; † P. Jáki S. Teodóz OSB; P. Dr. Korzenszky Richárd OSB tihanyi perjel; P. Kozma Imre OSJD, a MMSz elnöke; Dr. Léber Mihály címzetes prépost; P. Puskás Antal OSPPE; Dr. Thorday Attila teológiai tanár; P. Tölgyes T. Kálmán OSPPE.

A búcsú énekei:

Az érték felvételének időpontja: 2020. január 31.
A javaslatot benyújtotta: Somogyi György
Szakterület szerinti besorolás: Kulturális örökség
Fellelhetőségének helye: Salföld, HRSZ: 0107/1