Somogyi György Miklós (1944, Budapest) művelődéstörténész, műfordító, nyelvtanár és teológus, méhész és aranykalászos gazda. Egy Ábrahámhegy és Salföld határán lévő tanyán él.

Diplomát 1968-ban az ELTE Bölcsészettudományi Karán, 1972-ben pedig a Római Katolikus Hittudományi Akadémián szerzett. 1982-ben a Magyar Tudományos Akadémia Vizuális Kultúrakutató Munkacsoportjának tagjaként nyerte el a Római Magyar Akadémia ösztöndíját.

1968 óta számtalan írása és fordítása látott napvilágot, és számos képzőművészeti kiállítást rendezett országszerte.

A keszthelyi Balatoni Múzeum gyűjteménykezelőjeként a több kiadást megért A Balaton könyvének képszerkesztője, a Nemzeti Parkról, a Balaton művészi ábrázolásáról és a Balaton-környéki építészetről szóló fejezeteknek szerzője is. 1991-től 1993-ig az általa alapított Tapolcai Világlapfőszerkesztője. 1998-ban három nyelvű, idegenforgalmi tájékoztató füzetet szerkesztett és írt Ábrahámhegyről, Salföldről és Kisörsről. A nemzeti park salföldi természetvédelmi majorjában 2000-től több, mint egy évtizeden át látogatható Regényes Park című (a Balaton-felvidék múltját a jelennel összevető) fényképkiállítás ötletgazdája. 2009-től 2013-ig a Magyar Festészet Napja szakrális kiállításainak kurátora.

Saját könyvei:

  • „Balaton gyógy- és tengerfürdő”. Fölvételek a századvégen és a századelőn, Budapest, 1998
  • Magyar tenger magyar ecsettel,Magyar Napló, Budapest 2013, 2014
  • Láthatatlan valóság: Boldog John Henry Newman hagyatéka, Newman Központ 2014
  • (Técsy Judittal) Just imagine! English by Yourself in Seven Days and a Thousand and One Nights,An Imaginative Way of Learning and Teaching a Foreign Language, 2020.

Publikációk, tanulmányok:

Ország, város… Helynv-játék a Káliés a Tapolcai medencékben