Gerlóczy Gábor képzőművész, okleveles kulturális örökségvédelmi szakember

Hogy miért Salföld? Bebíró életem-életünk a településen 1999-ben vette kezdetét, de ennél sokkal mélyebb, érzelmi gyökerek kötnek a régióhoz és Salföldhöz is. Gyerekkoromat a Balaton felvidék egyik meghatározó pontján, Sümegen töltöttem. Nagymamám, akivel Sümegen éltem, sokat mesélt az 1910-es években eltöltött nyarakról, melyeket a salföldi Pálos kolostor közelében lévő erdészházban élő rokonainál töltött. 1999-ben a napfogyatkozás idején barátainkkal Salföldön nyaraltunk és valami különös otthonosság érzés kerített hatalmába. Rá egy évre házat vásároltunk Salföldön, majd nagy arányú épületfelújításba kezdtünk. Mai formájában látható házunkat Petrovics László Salföldön élő építőművész, a Balaton- felvidéki népi és organikus építészet szakértője tervezte és az épület kivitelezésének munkálatait is ő irányította.

Szakmai életrajz:

Pályaorientációim tekintetében első és legmeghatározóbb mesteremnek, nagybátyámat Gerlóczy Gedeont tartom.  Csontváryról szóló történetei és lakása félhomályában lévő festmények látványa máig meghatározó élmények számomra. Az élmények hatására 10 éves koromban beiratkoztam a Magyar Nemzeti Galériában működő, Szabados Árpád festőművész- grafikus által vezetett GYIK műhelybe.   

Képzőművészként első, 1986-os kiállításom után hosszú időt kihagyva 2002 és 2020 között négy önálló és több mint nyolcvan kiállításon szerepeltek munkáim.

Egyik alapító tagja voltam a NAME, Nagykovácsi Alkotóművészek Egyesületének, a Szociomemory Alkotóműhelynek, és a HATOK Művészeti Csoportnak. A csoportokkal számos nemzetközi és hazai kiállításon, performanszon vettem részt.

1993-ban megalapítottam a Végállomás Galériát, fiatal művészek számára nyújtva kiállítási lehetőséget. A galéria egy általunk megmentett és felújított műemlék jellegű épületben működött nagy sikerrel Budapesten, a hűvösvölgyi villamos végállomás egykori indóházában, jelentős sajtó nyilvánosságot kapva, a főváros kulturális bizottságának támogatását élvezve. A galéria négyéves pályafutása alatt huszonkilenc kiállításnak adott otthont.

Kultúrtörténettel, kulturális örökségvédelemmel kapcsolatos intenzív szakmai tevékenységem 2004-ben indult. 2010-ben kezdeményezésemre Gerlóczy Gedeon építészi munkásságának elismeréseként, utólagos jóvátétellel posztumusz Ybl Miklós- díjat kapott. 2017-ben társaimmal megalapítottuk a Csontváry Emlékműterem és Műhely Kulturális Egyesületet, melynek elnöke vagyok. 2019-ben Csontváry halálának centenáriumára megszerveztük a közel egy évig tartó „Csontváryma” című rendezvénysorozatot, melynek a festő egykori műtermének épületében található legendás Hadik Kávéház adott otthont. Szakmai programjainknak jelentős sajtója, és több mint ezer látogatója volt.

Száznapos rendezvénysorozatunk záró eseményeként került sor a Holnap Könyvkiadó gondozásában megjelent, Gerlóczy Gedeon. A képmentő építész című könyvem bemutatójára a Hadik Kávéházban. A könyvbemutató „háziasszonya” Juhász Anna irodalmár a Hadik Irodalmi Szalon alapítója volt. A 2019-es év végén a szlovákiai Losoncon, majd pályafutásom egyik csúcseseményeként a Pécsi Csontváry Múzeumban is megtartottuk a könyv bemutatóját. 2020-ban, a Korona Film jóvoltából elkezdtük könyvem film változatának előkészítését.

Csontváry hallható művészete című hangoskönyvünk, Csontváry írásainak válogatott „hanggyűjteménye” Varga Tamás színművész előadásában, Dresch Mihály zenei aláfestésével terveink szerint 2020 decemberében megjelenik.

Városesztétikai Szemléletváltás Programunkat az MMA támogatásával 2020-ban indítottuk el.        

Felsőfokú tanulmányaimat a Pécsi Tudományegyetemen végeztem.

 

Gerlóczy Gábor “Szubjektív valóság” című kiállítása Salföldön – Helyszín: Tőke Gyula Pajtája, 2018